december 2024
hKscpsv
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
A Szőnyeg Tervezők Társasága Egyesület szeretettel vár mindenkit adventi vásárán, ahol kortárs magyar textiltervezők designer szőnyegeit, lakástextil termékeit vásárolhatják meg.
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
december 2024
hKscpsv
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
SZETT adventi vásár és workshopok
2024. december 12.
10:00
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
ÓBUDAI KULTÉJ - 2021. JÚLIUS 31.

Idén második alkalommal jön az Óbudai KultÉj! 

A harmadik kerületi kulturális helyszínek (melyek között múzeumok, galériák, kávézó és könyvtár is találhatók) összefogtak, hogy egy, a múzeumok éjszakáját idéző, óbudai kulturális rendezvényt hívjanak életre. Július 31-én, szombaton egy délutántól késő éjszakáig nyúló kulturális maratonnak lehet részese mindenki, aki Óbudára látogat!

Ez idő alatt a látogatók az első meglátogatott helyszínen egységesen 1.500 forintért megváltott karszalaggal minden Óbudai KultÉj eseményen részt vehetnek. A programok 14 év alatti látogatóknak ingyenesek. Az óbudai és egyéb kedvezmények ezen a rendezvényen nem érvényesek.

A résztvevő intézmények programjait itt találja: visitobuda.hu/obudaikultej

A Goldberger Textilipari Gyűjtemény beltéri programjain csak védettségi igazolvánnyal, városi sétáján azonban védettségi igazolvány nélkül (VN) is részt lehet venni. Az Óbudai KultÉj karszalag ellenőrzése mindkét esetben a recepción történik. 

A látogatás szabályairól itt tájékozódhat

Ezen a napon a Goldberger Textilipari Gyűjtemény 14.30 órakor nyit. 

FOLYAMATOS PROGRAMOK 15.00-24.00

Pop-up kiállítás: Mű/Selyem Gardrób

Csak az Óbudai KultÉj alkalmából egy kuriózumot, egy valódi Goldberger-Bemberg Parisette műselyemruhát láthatnak a látogatók! Az 1930-as évek e luxuskelméje után a szintetikus selyem- és nejlonszövetek valódi forradalmat vittek végbe a női ruhák terén. Az 1960-1970-es években a műselyem újabb reneszánsza a japán és keleti viseletek forma-, minta- és színvilágában bontakozott ki, ikonikus modelleket hozva létre: a derékon szalaggal vagy övvel megköthető lapruhát, valamint a „pongyola” szabású felöltőket. Ezek szellemében születtek meg a világos pasztell, vagy éppen a sötét, drámai alapszínre nyomott nagyobb méretű virágminták.

Tartsanak velünk egy izgalmas sétára, amelynek során az 1930-1970-es évek fiktív gardróbja tárul elénk a műselyem kreációkat viselő próbababák révén!

Helyszín: 4. terem

Légy a GépÓvó Liga tagja! – Nyomozós játék

Kiállításunk megtekintése közben önállóan játszható, időutazós, nyomkeresős játékot kínálunk Látogatóinknak! Egy messzi-messzi jövőben, sorozatos balszerencsék következtében a korábban fejlett technológia ismét a 18-19. századi ipari forradalom korához vált hasonlóvá. A társadalom két részre szakadt: a gépellenes Gépromboló Mozgalomra és a fejlődést támogató GépÓvó Ligára. Egy feltaláló barátod levélben kér tőled segítséget. A játék során kövesd az utasításait, a kiállítás segítségével utazz vissza az időben, hogy a technikatörténeti információkat felhasználva megfejthesd a titkos kódot. Így fény derülhet annak a személynek a nevére, aki fontos ismeretekkel szolgálhat a GépÓvó Liga számára. A rejtvényfejtésért cserébe Goldberger-kitűző jár!

A szükséges eszközök, a játék végén, az ajándék kitűző a recepción vehetők át. Időtartama kb. 60 perc. Ajánlott életkor: 10-99 éves korig.

KREATÍV WORKSHOP 17.00-21.00

My Little Pets – KACs Műhely

Neked is van házi kedvenced? Bagoly, róka, galamb, vagy valami más? Szeretnéd, hogy mindennap veled legyen egy mini változatban, öltözékkiegészítő vagy kitűző formájában? A KACs Műhely workshopján a tervezés, kivitelezés, hímzés, kézi varrás különböző technikáival ismerkedünk egy szubjektív tárgy elkészítésén keresztül.

Helyszín: Rendezvényterem

PROGRAMOK

16.00-17.00 Zsidó iparosok Óbudán – Városi séta (VN)

Óbuda egykor nagyhírű és nagyszámú zsidó lakossága elsősorban kereskedelemmel és iparral foglalkozott. Boltjaik és gyáraik az óbudai zsinagóga környékén működtek, leginkább a Lajos utca mentén. Egy kellemes séta keretében most megismerkedhetünk az óbudai ipar- és gazdaságtörténet egyik legizgalmasabb szeletével.

Vezet: Horváth Péter történész-muzeológus, helytörténész

A séta a recepcióról indul.

17.00-17.40 Virágzó textilek az 1930-as években. Gyári textilmintatervezők és mintatrendek – Tárlatvezetés

Hogyan készült a több színben pompázó, festett, nyomott, mintás textil a textilgyárak és önálló iparművészeti műhelyek tervezőasztalain? Ki és hogyan rajzolta, tervezte meg őket, és hogyan lett belőlük végül kész termék? Milyen mintatrendek, textilanyagok és divatirányzatok voltak az 1930-as években az óbudai Goldberger gyárban és Magyarországon? A vezetésen ezekre keressük a választ a Goldberger Textilipari Gyűjtemény műtárgyai – a mintakönyvek és tervezői hagyatékok – segítségével.

Vezet: Orosz Diána, művészettörténész-muzeológus

Helyszín: 4. terem

18.00-20.00 Goldberger Leó, a textilgyáros zseni – Előadás, beszélgetés Guba Ildikó szerzővel

Guba Ildikó szerzőnél talán senki sem ismeri jobban Goldberger Leót, a „textilgyáros zsenit”, akinek élettörténetét többéves kutatómunkával összegezte „A halál nem program” című könyvében. Könyve egyszerre igényes szakmunka, valamint érdekfeszítő és megrendítő olvasmány.

Ezen az éjszakán a két világháború közti időszak gazdasági- és közéletének e kiemelkedő, a „Goli” világhírnevét megalkotó személyét mutatja be az érdeklődőknek, akik így nem csupán a zseniális, de néha rideg pénzembert, hanem a gondokkal küzdő családapát és férjet is megismerhetik. Emellett az is végigkísérhető, hogy a vertikális vállalattá fejlődött üzemben készített textíliák miként hódították meg a világot, a folyamatos újításokkal előállított egyedi termékek mekkora nemzetközi elismerést vívtak ki a Golinak.

Helyszín: 4. terem

20.00-22.00 Egy éj Botanikával… A festőnövények színes világa – Beszélgetés és festőnövény bemutató Hajgató Sára iparművésszel

Milyen alapanyagokkal festettek őseink és miként alkalmazható a növényi festés napjainkban? Mi fán terem a batik, a shibori és az ecoprint? Értelmezzük a szakzsargont és a nyáron gyűjthető festőnövények bemutatójával fűszerezzük a programot!  
Az est folyamán a BOTANIKA márka megálmodójával, Hajgató Sára iparművésszel beszélgethetnek az érdeklődők a különféle természetes kelmefestő eljárásokról. Sára a festőnövények és a textilfestési eljárások szakértője, akit hazánkban a legfontosabb ökotudatos ruhatervezők között tartanak számon. Kollekciói könnyed stílusjegyek, légies selymek, finom gyapjúszövetek, pamut kelmék, rusztikus len és kendervászon. Szabásmintáiból, színvilágából, de a legapróbb részletekből is hatalmas impulzusokban árad a kompromisszumokat fölülíró, a tervezői munkát, a gyártás egészét meghatározó organikus elv és kérlelhetetlen üzenet: harmóniában a természettel. Sára folyamatosan osztja meg tudását az érdeklődőkkel egyedi workshopjain is.

Helyszín: 1. terem

22.30-23.10 A KÉK POR története, avagy mivel kékítettek elődeink? – Tárlatvezetés és ásványbemutató

A képző-, ipar- és textilművészetben alkalmazott különböző összetételű kék festékek, pigmentporok történetébe és azok festett és nyomott szöveteken való felhasználásába nyerhetünk betekintést a tárlatvezetés során. Megtudhatjuk, hogy az ókori és középkori kékfestő műhelyek és az újkori manufaktúrák milyen nyersanyagokkal és technikákkal festették meg színes, virágmintás, ezer színben pompázó kelméiket, vásznaikat. A specifikus, festékekre fókuszáló bemutató alatt kék ásványokkal, pigmentporokkal és festékekkel is megismerkedünk, valamint találkozunk a multifunkcionális felhasználású indigóval, amely évezredek óta a kék színű textilek (kékfestők) és táblaképek, falfreskók festékanyaga.

Vezet: Orosz Diána, művészettörténész-muzeológus

Helyszín: 1-2. terem